Neler Yapabilirsiniz?

– Günümüzün “yasal” işkencehaneleri olan hayvanlı sirkleri reddet ve protesto et!

Hayvanlı sirkler, hayvanlara yaptıkları zulüm ile ayakta kalır ve eğlenceyi değil, işkenceyi pazarlar. Bu ticarî işletmeleri ziyaret etmezseniz, bu işkencehaneler zamanla tarihe gömülecektir. Lütfen çevrenizdeki insanlara da, hayvanlı sirklerde hayvanlara yaşatılan zulmü ve hayvanlı sirklere alternatif olarak, hayvansız sirklerin varlığını anlatın. Hoş vakit geçirmek için birkaç saatlik eğlence, hiçbir canlının gasp edilen haklarından daha önemli değildir. Bu işkencehanelere giderek zulme ortak olmayın.

– “Türkiye’de Hayvanlı Sirkler Yasaklansın” kampanyamızı duyurabilirsiniz

Çevrenize hayvanlı sirklerin perde arkasındaki zulüm dünyasını duyurarak kampanyamızı yaygınlaştırabilirsiniz. Ancak sizlerin desteği ile kampanyamız etkili bir sonuç verecektir.

Bunun için yaptığımız kampanya bannerlarımızı sitelerinizin, bloglarınızın bir köşesine yerleştirebilirsiniz.

– Hayvanlı sirklere karşı aktivizme katılabilirsiniz

Bizler ve bizlere yakın görüşte olan birçok hayvan hakları/özgürlüğü grubu, hayvanlı sirklerin artık yasaklanması gerektiğine inanıyor ve bunun için hayvanlı sirklerin önünde eylemler yapıyor ve hayvanlı sirklerde pazarlanan zulmü teşhir etmek için bilgilendirici broşürler dağıtıyorlar. Çorbada tuzum olsun diyorsanız, siz de aktif olarak bu çalışmalara katılabilirsiniz. Çünkü, çabalarımız sonucunda er ya da geç bu işkencehanelerin yasaklanmasını sağlayacağız!

– Hayvanlı sirkleri davet eden yerel yönetimlere ya da alışveriş merkezlerine dilekçe yazarak zulümhaneleri teşhir edebilirsiniz

Maalesef Türkiye’de pek çok belediye ve alışveriş merkezi seçmenlerini ya da müşterilerini eğlendirmek için “hayvanlı sirkleri” davet ediyor ve bu “işkencehaneler”in çadırlarının kurulmasına izin veriyor. Hayvanlı sirkleri istemediğimizi belediyelere ve alışveriş merkezilerine bir dilekçe göndererek, her ne kadar “yasal” olsa da, bu tarz bir işkencehanenin kurulmasından rahatsızlık duyduğunuzu ve sebebi ne olursa olsun işkencenin, zulmün pazarlanamayacağını dile getirebilirsiniz. Dilekçenizi örnek olması için mutlaka internetten duyurun. Hayvanlı sirklerin afişlerini, haberlerini gördüğünüzde, lütfen bizleri de bilgilendirin. E-posta adresimiz: hayvanlisirkleryasaklansin@gmail.com

– Hayvanlı sirkler gelmeden, önlem almak için belediyelere hayvanlı sirk istemediğinizi anlatan dilekçeler yazabilirsiniz

Henüz bir sirk davet etmemiş olsalar da, belediyelere, hayvanlı sirklerin gerçeğini anlatan ve onlardan hayvanları düşünen bir belediye iseler eğer, sirk karşıtı olduklarını resmen beyan etmelerini istediğiniz bir dilekçe yazabilirsiniz. Hem dilekçenizi , hem de gelen cevabı bizimle de paylaşırsanız, kamuoyu oluşturmak bakımından önemli olacaktır.

– Genelde ve yerelde fısıltı gazetesi ve lobi çalışmaları yapabilirsiniz

Malum, özellikle yerel bölgelerde fısıltı gazetesi her türlü haber kaynağından çok daha fazla iş görür ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu nedenle hayvanlı sirkler mahallenizde kurulurken ya da kurulmadan önce, bu zulme karşı olunması gerektiği hakkında lobicilik yapabilirsiniz. Okul müdürlerini, okul öncesi, ilk ve orta öğretim öğretmenlerini bu zulüm hakkında bilgilendirerek, hayvanlı sirk gerçeğini onlarla paylaşabilirsiniz. Unutmayın, hayvanları köle olarak kullanan sirklerin potansiyel seyircisi, işkenceden habersiz çocuklardır.

 – Hayvanlı sirkler bir zorunluluk değil, alternatiflerini teşvik edebilir, bu aktivitelere katılabilirsiniz

Kendiniz ya da çocuklarınız için heyecan, eğlence gibi arayışlar içindeyseniz, hayvanlı sirkler asla bir zorunluluk değil. Vicdanınızı dinleyin ve bu işkencehaneleri ziyaret ederek hayvanların kâr hırsı uğruna işkence görmesine, sömürülmesine ortak olmayın.

Çocukların vahşi doğayı ve hayvanları tanımasını istiyorsanız, bunun en güzel yolu, evde birlikte belgesel izlemektir. Sirk işkencelerine alternatif olarak -imkanınız varsa- çadırlı kamplara, ekolojik doğa turlarına ya da köylere götürün, bunlara teşvik edin.

Türkiye’de zaten kurulu bulunan bir hayvanlı sirk yok. Yurtdışından Türkiye’ye gelen hayvanlı sirklere gitmek yerine, gösterilerinde hayvan kullanmayan, hayvanları köle etmeyen akrobasi şovlarına (ör: Cirque de Soleil veya Timber), tiyatrolara gitmeniz sizden bir şey götürmez, aksine sizi zulümden kurtarmış olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s