Kampanya Hakkında

Yeryüzüne Özgürlük Derneği ve “Türkiye’de Hayvanlı Sirkler Yasaklansın” kampanyasını destekleyen oluşumlar olarak,

İki temel sebepten hayvanlı sirklere karşı çıkıyoruz:

I-  HAYVAN HAKLARI/ÖZGÜRLÜĞÜ:

1. Doğal hakların gaspı: Hiçbir hayvan, insanları eğlendirmek için dünyaya gelmiyor. Her hayvan, varoluştan gelen doğal haklara sahip olan birer bireydir. Hayvanların sahip olduğu ve özellikle Evrensel Hayvan Hakları Beyannamesi’ne taraf olan devletlerin de kabul ettiği, fakat ne derece uygulanır oldukları ayrı bir tartışma konusu olan haklar, her ne sebepten olursa olsun yok sayılamaz.

2. Tutsaklık: Sirklerde kullanılan vahşi hayvanlar, doğal ortamlarından koparılarak türlerine hiçbir şekilde uymayan koşullarda tutsak ediliyor, en basit yaşamsal ihtiyaçları bile karşılanmıyor.

3. Zorlama: Sirklerde kullanılan ve “evcil” olarak tanımlanan hayvanlar, her ne kadar sirk sahiplerince rıza ilişkisi içerisinde bir takım akrobatik hareketleri yaptıkları iddia edilse de hiçbir hayvan, doğal davranışları dışında davranmaya zorlanamaz.

4. İşkence ve şiddet içeren eğitim yöntemleri: Doğal yaşam ortamlarına kıyasla binlerce kat dar ve doğru düzgün hareket bile edemeyecekleri alanlarda tutsak edilen hayvanlar, sirklerde insanları eğlendirmek için birçok “numara” ve akrobatik hareketi, açlıkla terbiye edilerek, işkence, kaba kuvvet/dayak ile zorla öğreniyor. Bir daha aynı şiddet ile karşılaşmamak için, içinde bulundukları çaresiz durum ile hayvanlar, kendilerine zorla öğretilen hareketleri ROBOT gibi tekrarlar.

5. Onur kırıcı davranışlar: Tutsak edilen hayvanlar, işkenceli eğitimler sırasında aldıkları yaralar bile doğru düzgün tedavi edilmeden, sadece insanların giydiği/kullandığı, hayvanların yaşamı ve davranışları ile hiçbir alakası olmayan kıyafetler ve aksesuarlarla süslenerek ve araçlara bindirilerek, insanlar için birer alay konusu, oyuncak ya da eğlence malzemesi olarak görülüyor.

II- ETİK/AHLÂKÎ SEBEPLER:

Hayvanlı sirklerde, insanların eğlencesi, hayvanlara işkence yapılması şeklinde karşılık buluyor. Kendisine ucu bucağı gelmeyen bir üstünlük bahşeden insanlık, hayvanlar üzerinden eğlenmeyi meşru görse de haklar temelinde bu ciddi bir ahlaksal sorun olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan türü, mensubu olduğu hayvanlar aleminin diğer üyelerinden/türlerinden üstün değildir. Kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı teknoloji, “insanlık menfaati” kavramı, kendi arasında sadece insana özgü bir şekilde işlevsel kıldığı “dil”i insanları, insanlığı her türlü çıkar hesabında en üst basamağa yerleştirmeye her daim yarar sağlıyor. Toplum ve insanlık tarafından sağlanan bu kirli menfaat ilişkisinin kesintisiz sürdürülmesi için, en başta hayvanlar olmak üzere doğa ile birlikte birçok canlı türü ve farklılıklar barındıran insan grupları, sınırsız bir şekilde egemen insan toplulukları ve bireyleri tarafından eziliyor, sömürülüyor, sistematik şiddete maruz kalıyor. Tüm bu adaletsizlikler, haksızlıklar, farklı düşünce sistemleri ile meşrulaştırılıp yok sayılıyor.

İnsanlar eğlenecek, heyecanlanacak ya da iyi vakit geçirecek diye hiçbir canlının alay konusu yapılması; türlü müdahalelerle aslından, gerçeğinden bozulmuş bedenleri ve doğallığından işkence ile uzaklaştırılmış davranışları ile eğlenilmesi asla ve asla kabul edilemez. İşkence ve her türlü hak gaspı ile kâr sağlayan bu ticarethanelere eğlence, boş zaman değerlendirme gibi amaçlarla gidilmesi, bu işkencehanelerin ayakta kalmasına katkı sağlıyor. Hayvanlara yönelik işkenceyi ya da hak ihlallerini kendilerince meşrulaştıran insan grupları, kendisinden daha “aşağı”da gördüğü bir başka insan türüne de bu zulüm dolu muameleleri reva görmekte de zamanla sakınca görmez.

Bugün, hayvanlı sirklerin kurulmasının ya da birçok ülkede girişlerine izin verilmesinin kanun dışı sayılmaması, kendilerini işkence ile ayakta tutan bu ticarethanelerin “güzel” yerler olduğunu ya da ziyaret edilmesinde sakınca görülmeyen yerler olduğu anlamına gelmez. Bir zamanlar, insan köleliğinin de “yasal” olduğunu, engelli insanların “ucube” tanımlaması ile bugün hayvanlı sirklerde olduğu gibi teşhir edildiğini unutmayın. Birçok doğal hakka zaten sahip olan hayvanların, insanların eğlencesi ve kâr hırsı uğruna tutsak edilmesi, sistematik işkenceye maruz bırakılması, birçok onur kırıcı ve vicdanları rahatsız edici muameleye reva görülmesi, kabul edilemez.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s